+372 56698602 tugi@kadrikurm.ee

avokaado võileibAvokaado on jube hea asi. Ma olin seda varem ka mõnel korral üritanud ebaõnnestunud tarbida aga kuna maitse polnud kõige parem ja ega ma eriti ei osanud seda ka kuhugi panna, siis vaimustust ei tekkinud.

Kuigi räägitakse, et avokaado on kasulik ja hea, siis esmakordne proovimine võib ebaõnnestuda pelgalt seepärast, et seda poest koju jõudes kohe proovima kiirustatakse, et mis maitsega ta siis õigupoolest on. Ja pettumus on suur! Asi selles, et müüakse meil teda põhiliselt toore ja kõvana. Kõva ja maitsetu avokaado on aga toores! Seega koju jõudes ära asu seda kohe sööma. Pane ta koos õunte-banaanidega kaussi (et valmimist kiirendada) ja lase 2-3 päeva järelküpseda. Kui koor on juba sõrme all kergelt vetruv, siis on vili valmis. Küpsemise peatamiseks pane avokaado külmkappi. Avokaado on sellest hoolimata väga pirtsakas. Netis ringleb pilte, kus tuleb väga hästi tema “iseloom” välja. Ei ole veel valmis, ei ole veel valmis, ei ole veel valmis, ei ole veel valmis, valmis, enam juba ei kõlba. Ja umbes täpselt nii see ongi. Väga peab peale passima, et ta suures ootamise tuhinas käest ära ei läheks.  

Avokaado pärineb Lõuna-Ameerikast, kuigi sagedamini tuuakse seda meile hoopis Israelist. Avokaadot nimetatakse ka “alligaatoripirniks” ning esimesena “avastasid” selle hispaanlased, kes talle ühtlasi ka avokaado nimeks panid.  Avokaado on nagu õun ja läheb lahti lõigates ja õhu käes seistes pruuniks. Selle vastu on hea teda sidrunimahl või siis kivi mitte eemaldamine.  

Kui oled õige tarvitusaja tuvastanud, koori avokaado ära ja söö. Kui hakkad teda lõikama, siis NB sees on suur kivi. Kasutusalasid on tõesti palju. Mina olen põhiliselt tarvitanud teda järgmiselt:

  • lõikan paksud viilud võileivale. Panen tomatit-kurki peale.
  • lõikan avokaado tükid toorsalatisse.
  • teen võileivakatet vt pilti ja retsepti allpool

Aga saab väga edukalt kasutada ka:

  • kastmetes
  • püreesuppides
  • toorkookides
  • smuutis
  • dipikastmena

Tekstiga on avokaado maitset väga raske edasi anda, sest mis ühe jaoks on maitsev ja magus võib teise jaoks olla neutraalne. Minu meelest on avokaado pigem tagasihoidliku maitsega. Igaüks proovigu ise järgi!

Avokaado kasulikud omadused

RASVHAPPED

Avokaado on rasvasuse poolest puuviljadest esikohal. Olenevalt sordist võib avokaado rasvasisaldus olla kuni 30%. Kasulikud rasvhapped koosnevad peamiselt monoküllastamata rasvhapetetest, mis suudavad vähendada halva kolesterooli sisaldust ning tõsta hea kolesterooli taset. Avokaado sisaldab väga vähe suhkrut ja on sobiv puuvili seega ka diabeetikutele.

KIUDAINED

Samuti on avokaado väga hea kiudainete allikas. Kiudained on kasulikud soolte tööle, aitavad vältida takistuste, põletike ning hemorroidide teket ning soodustavad kasulike bakterite arengut ning muudavad seedimise efektiivsemaks. 

KAALIUM, FOSFOR ja MAGNEESIUM

Lisaks sisaldab avokaado palju kaaliumi, mis koostöös naatriumiga on vajalik hapete-aluste tasaakalu säilitamiseks, normaliseerib vererõhku, süsivesikute ja aminohapete imendumiseks ning lihasmassi suurendamiseks. Naatriumi sisaldus on suur näiteks keedusoolas, puljonis, leivas, juustus, oliivides. Seega ideaalis võiks neid koos avokaadoga tarbida.

VITAMIINID ja ANTIOKSÜDANDID

Peale selle sisaldab avokaado veel B-grupi vitamiine mh ka foolhapet, mida seostatakse vähi ja südamehaiguste ennetamisega just täiskasvanutel. Foolhape on väga oluline ka rasedatele, et lapse aju saaks normaalselt välja areneda. Lisaks on foolhape väga tähtis seetõttu, et see leevendab rasedatel ka hommikusi iiveldusi. Samuti on avokaados E-vitamiini, mis aitab nahal säilitada oma pehmuse, sära ja värskuse ning andes ka juustele läiget, ning C vitamiini, mille kasulikkus ja vajalikkus on juba laiemalt teada. 

Lõpetuseks üks huvitav ja lihtne retsept

Minu postkasti saabus raamat 76 Koržetsi kalarooga. Üks retsept jäi kohe silma ja kuna see on ülilihtne, tervislik ja maitseb ka väga hea, siis jagan seda ka Teiega.

“Võileivakate tuunikala ja avokaadoga”

1. koori avokaado ja purusta kahvliga
2. tükelda pool sibulat
3. nõruta karp tuunikala õlis
4. lisa 2 spl majoneesi (mina panin hapukoort, sest majoneesi ei ole)
5. sool, pipar
6. sega kõik kokku
7. naudi!