+372 56698602 tugi@kadrikurm.ee

päkapikk

 

Iga jõulu eel kerkivad taaskord samad probleemid –  tööl on kiire aastalõpu aeg, “mingi sümboolne” kink on vaja igaühele hankida, kusjuures aega selleks praktiliselt ei olegi. Ja loomulikult igivana häda päkapikkudel: “Mida panna sussi sisse?”. Ise ma hüppasin lapsena rõõmust lakke, kui paar mandariini või vahvlikommi sussist leidsin. Ja see polnudki niiväga vanasti :)

Novembris kerkib lasteaias elav arutelu teemal, kas päkapikk hakkab käima või ei. Ja kui hakkab, siis mis ta toob? Avaldasin ühe lapse rühmas arvamust, et võiks midagi muud peale kommi olla. Kuigi õpetaja kiitis selle mõtte heaks, siis väidetavalt pole sellist asja varem olnud, et sussis on miskit muud peale kommi?! No kui komm, siis vähemalt kvaliteetne (mõtlesin transrasvavaba) ja sammusin sirge seljaga teise rühma. Siis aga selgus, et minu tagasihoidlik ettepanek on tekitanud elava arutelu lasteaia personali seas ja kaaluti isegi päkapikutamisest loobumist, kui mõni laps ei tohi kommi saada. Paistab et mind peetakse tervisefriigiks ja arvatakse, et meie peres kogu selle tervislikkuse juures komme ei nähta? Ametliku versiooni järgi võib see osutuda paljudele vanematele üle jõu käivaks, sest inimestel lihtsalt ei ole kombeks pakendilt silti lugeda. Heakene küll siis, lepin sellega, et mu laps saab iga päev lasteaias kommi.

Tervislik maius

Aga sel juhul ei saa ma ju ka kodus talle kommi sussi sisse panna. Otsustasin, et komm läheb sussi vaid nädalavahetusel aga nädala sees – midagi tervislikku? Mis on tervislik vahepala, mis sussi sisse sobib? Porgand minu meelest ei sobi sussi sisse. Puuvilja – meil on kodus kogu aeg puuviljad laual ja imelik tundub üht mandariini sussi toppida, kui köögilaual on kilo mandariine. Pähklid – minu laps neid ei söö. Rosinaid – hea mõte aga meie päkapikk pole neid veel toonud. Suur pakk rosinaid tundub kuidagi palju aga viis rosinat eraldi paberisse pakkida tundub ka kentsakas. Selveri pähkli-seemne letist leidsin seevastu vahva väikepaki kuivatatud puuviljadest ja rosinatest. Leidsin täisterajahust käsitöö küpsised rosinatega. Aga siinkohal ongi toidumõtted otsas.

Asine asi sussis

Panen paar asja veel kirja, mis meie lastele päkapikk toonud või toomas on. Ehk jõuab mõni siit veel mõne idee saada – Lotte piparkoogitainas, kleepsud, helkur, lauamäng (nagunii ei mahtunud sussi ja panin kahe sussi peale ühe mängu), väike pakk vildikaid, rasvakriite, joonistuspaber. Plaanis oli ka üks müslipakk sussi panna aga kahjuks jõudsid lapsed tol päeval toidukoti enne mind lahti pakkida :)

Asi sussis meeldib mulle rohkem igal juhul, sest magus ja suhkur viib mitmeks tunniks immuunsuse alla ja lasteaed ei ole kindlasti koht, kuhu kõigele vastuvõtlikuna kohe peale kommi söömist minna. Jääb ka võimalus, et kodupäkapikk käib õhtul. Omast kogemusest võin öelda, et lapses tekitab see kohutava segaduse, et miks päkapikk öösel ei käinud. Isegi pikk selgitustöö teemal, et vaata kui palju lapsi on ja kui lühike öö on. Tõesti kuidas ta siis igale poole mujale jõuab? Pealegi kui ta lasteaiakaaslastel käis, siis kuidas ta meile ei jõudnud. Vahel (tegelikult pidevalt) on arutlusi, milles ma pean mõistlikuks oma argumentidega taanduda.

Oh häda neile, kel rohkem kui üks laps! Kõik tuleb kahega korrutada ja palun päkapikkudel mitte omaloomingut teha, et ühele sobib üks asi paremini ja teisele teine asi. Asjad olgu võrdselt-täpselt samad, et oleks võrdne. Jah tõesti, tundub, et noorus on hukas ja vanasti oli rohi rohelisem. Vanasti piisas päkapikul vaid akna taha mandariiniga ilmuda ja lapsed olid rõõmsad. Praegu lendab mandariin kaussi teiste juurde ja krimpsus nägu arutleb, et ei tea mis päkapikul juhtus.