+372 56698602 tugi@kadrikurm.ee

 

lõunaideedKui rääkida vahepalade vajalikkusest, siis tihtipeale algab nutulaul, kuidas puudub selleks sobiv aeg, koht ja üldse võimalus (ja ka tahe?). Selge on see, et kõigil läheb kõht tühjaks ja on Sinu oma valik, kas Sa jooksed korrus alla kohvikusse pirukat tooma või võtad kotist karbikese välja. Kumb siis õigupoolest rohkem aega võtab? Hommikul Sa ju nagunii koduköögis midagi endale valmistad. Ei ole keeruline üks võileib rohkem teha või porgandid karpi viilutada. Vahepalad on keerulised ainult siis, kui Sa pole sellele varem mõelnud.  Kõik on tegelikult superlihtne. Ole lihtsalt valmis, et Sul võib kõht tühjaks minna ja pista miskit kodust välja astudes kotti. Tea, et kui Sul läheb kõht tühjaks, siis Su veresuhkur on langenud. Kui Sa nüüd võtad tühja kõhu peale näljapetteks kommi või nisutoote, siis tõuseb Su veresuhkur kiirelt üles. Aga langeb ka sama kiirelt alla ja isegi madalamale, kui see oli enne vahepala. Seega eesmärk on hoida oma veresuhkur terve päeva jooksul võimalikult stabiilsena ja vältida järske üles-alla kõikumisi.

Minu lemmikud siiani:

  • õun ja apelsin peavad kotis vastu isegi ilma ümbriseta terve päeva (erinevalt banaanist)
  • aga ka hurmaa, pirn, banaan, viinamarjad (karbiga)
  • pähklid, rosinad, mandlid, seemned, kuivatatud puuviljad (pane peotäis väiksesse karpi või klaaspurki)
  • porgand (kui tingimused lubavad, siis riivitult õliga, sest karotiin muutub organismis A-vitamiiniks rasvaine olemasolul)
  • toekas täisteravõileib (tomatita, sest see kipub võileiva liiga pehmeks tegema, kui hakkad seda hiljem sööma)

Nagu näha on kõigi nende snäkkide puhul vajalik ettevalmistus minimaalne. Kellel on pidevalt vaja sööki kaasa võtta ja tunneb vajadust rohkema vahelduse järele, siis leidsin ühe artikli koos väga isuäratavate fotodega. Toon sealt välja mõned tõesti lihtsad kooslused, mille eelduseks on komponentide olemasolu.

  1. Tuunikala salat näkileivale määrimiseks, kõrvale roheline spinatisalat porgandiga. Magusaks viinamarjad ja küpsis.
  2. Toore porgandi ja küpsetatud kanafilee viilud. Magusaks õunaviilud dipikastmeks śokolaadikreem.
  3. Vorstid toore paprika ja juustuga. Magusaks muffin, maasikad ja konservaprikoos.
  4. Spinatisalat, juustu, porgandi ja singiviiludega. Magusaks viinamarjad ja küpsised.

Kombineerimist jätkub, kui mõelda veel kaasavõtmiseks sobivale – kurk, kirsstomatid, muna, juust, banaan, kiivi, lavaśś, iseküpsetatud pirukad, koogid, lihaviilud jne. Seega, kui Sul just pole eilsest järgi natuke tuunikalasalatit, siis ära hakka seda ka hommikul enne tööd valmistama :) vaid vaata lihtsalt, mis Sul kapis on ja ole loominguline.

Tundub huvitav eksole? Artiklis on väga ilusad pildid ka http://www.keeleymcguire.com/2013/02/lunch-made-easy-20-non-sandwich-school.html.  Mõeldud algselt küll lastele aga sobib suurepäraselt ka täiskasvanutele piruka asemel kohvi kõrvale.