+372 56698602 tugi@kadrikurm.ee

ToidurevolutsioonLubasin kirjutada ka sellest, mida siis loetud raamat õigupoolest toitumiseks soovitab. Sellest, millest raamat kirjutab loe eelmisest postitusest Toidurevolutsioon – lugemissoovitus.

Mida siis teha?

1. Esiteks kõige olulisem, mis on “söö õiget toitu”. See tähendab, et söö tavalisi asju nagu kapsas, porgand, muna, liha jne. Ära söö rafineeritud ja töödeldud toitu. Osta ja valmista see ise, sest see tõesti on ainus viis, kuidas Sa saad kindel olla, millest Su toit tehtud on.

Ära söö toidulaaseid tooteid. Juustu- ja vorstilaadne toode jne tuleb tuttav ette? Päris tihti on nt juustulaadne toode koos samas letis juustuga. Ja kes šoppab hinda vaadates ja pidevalt allahindlusi proovib (nagu mina), siis võib väga kergelt orki lennata. Laadsed tooted on päris toodetega sarnaselt välja pandud ja ilma väikest kirja lugemata võib neid Sinu toidulauale sattuda.

2. Jaga infot. Soovita, informeeri, juhenda, abista ja püüa igat võimalikku moodi tegelikkust näidata.

3. Paratamatult ei jõua Sa kõigile oma sõpradele helistada ja seda raamatut soovitada või oma teadmisi reklaamida. Sa võid kirjutada oma raamatu, blogida vms teha aga ka seeläbi ei jõua Sa kõikideni. Mõni ei loe raamatuid, mõni ei armasta arvuti taga liigselt passida. Seega ole ise positiivne näide. Söö tervislikult, näe hea välja ja kõik, kes Sind näevad tahavad teada, kuidas Sa seda teed.

Kuidas siis soovitatakse toituda?

Kuigi ma olen paljuga raamatust nõus, ei saa ma kõigega kinnisilmi nõustuda. Raamat soovitab kõigile tugevalt ülekaalulistele süsivesikuvaest dieeti. Seega on okei süüa liha, kala, mereande, muna, looduslikku rasva, maa peal kasvavaid köögivilju, piimatooteid, pähkleid, marju. Välistama peaks suhkru, tärklise, margariini, õlu ja puuviljad. Tundub lihtne eksole? Rasv, liha, muna on menüüs alles, seega polekski nagu hullu miskit. Erinevalt paljudest muudest dieetidest saab vähemalt kõhu täis :)

Läbi raamatu kõlab refräänina ikka “põhimõtteliselt nagu Atkinsi dieet”. Ma pole selle dieediga täpsemalt küll kursis aga ka selle põhimõte on süsivesikuvaene toitumine. Mis siis aga tähendab süsivesikuvaene? Kui on vaene, siis järelikult midagi ikkagi on alles jäetud. Ma ei hakka siin välja tooma mitu grammi seda lubatud on, sest minu meelest on see ajuvaba. Eestlase põhilised aedviljad on ju maa-alused -porgand, kaalikas, peet, kartul, maguskartul. Maapealseid on küll ka aga kaua Sa siis kapsast ja hernest kõhu ikka täis saad? :) Suvel muidugi on tomat, kurk, paprika igal teisel kasvuhoones kasvamas aga talvel meie kliima ju tomatikasvatust ei soosi. Hea kui suvelgi nii palju ilma on, et köögiviljad ilma suurema hädadeta salve saab. 

Süsivesikuvaene dieet võib tavakodanikule, kes palju makaroni ja saia sööb, raske hoop olla. Nisujahust tooted annavad tõesti meile toiteväärtust minimaalselt. Nisujahu on rafineeritud ja sealt on juba kõikvõimalik kasulik eemaldatud. Seega ma olen igati nõus, et nisutooted peaks kaalulangetaja oma menüüst välistama, aga ma ei saa kuidagi nõus olla aedviljadest loobumisega. Kust siis tulevad meile vitamiinid, mineraalained, kiudained, fütotoitained, antioksüdandid? Süsivesikud on osa meie toidulauast, mis peaks moodustama päevasest menüüst ca 50-60%. Pealegi kui süüa päevas 5-7 peotäit aedvilja (nagu kampaaniareklaam ütles), siis langeb oluliselt suutlikkus süüa kõike muud, sest rohkem lihtsalt ei mahu. 

Ma olen igati nõus sellega, et me peaksime vähendama rafineeritud toidu osakaalu, tühje süsivekuid ja suhkrut ning tarbima usinamalt rasva. Seega põhimõtteliselt ma olen nõus, et toitumist tuleb muuta. Aga lähtuma peaks mõõdukusest ja tervislikkusest. Loobudes juba ainuüksi nisujahust ja püüdes vähendada suhkru osakaalu, on muutus peagi silmaga näha!