+372 56698602 tugi@kadrikurm.ee
foto http://tap.nutridata.ee/ lehelt

TAI – toitumisprogramm

Kes ei ole päris kindel kas söödud söök annab piisavalt vajalikke vitamiine ja mineraale, siis soovitan tutvust teha ühe väga huvitava leheküljega- tap.nutridata.ee. Esmalt tuleb end küll liikmeks registreerida aga see võtab aega mõne minuti ja kõik on tasuta. Peale registreerumist saabki juba asuda enda põhiandmeid (vanus, sugu, kaal, pikkus ja füüsiline aktiivsus) sisestama. Programm arvutab välja vajaliku kaloraaži ja soovi korral saab kalorite arvu „testida“ erinevat kaalu ja füüsilist aktiivsust sisestades.

Kui konkreetsemaks minna, siis võibki kohe asuda menüüd sisestama. Kõik on tehtud väga lihtsaks – valid välja päeva ja söögikorra ning hakkad ükshaaval komponente lisama. Näiteks kui sõid hommikuks keedumuna, täisteraleiba või ja juustuga ning lisaks tomati-kurgi salatit õliga, siis valid kõigepealt menüüst hommikusöök ja trükid otsingusse “muna” ja lisad üks muna. Edasi kirjutad otsingusse “leib” või “täisteraleib” ning valikusse ilmuvad mitmed leivad. Ei saa pead anda, kas kõik meie poelettidel leiduvad leivad on seal olemas, aga pean ütlema, et valik on oluliselt laiem kui kaks aastat tagasi, mil seal esmakordselt oma menüüd sisestasin. Ettevõtliku inimesena saatsin muidugi ka kohe tagasisidet ja juhtisin tähelepanu toodetele, mida ma ise tarvitasin aga nimekirjast ei leidnud. Olen kindel, et mu ettepanekud ei kadunud kuhugi välja prinditud kirjade kausta, sest sain sealt ka koheselt tagasisidet. Siis edasi vali välja või ja juust.

Et kogu see sisestus hõlpsamalt kulgeks, siis kindlasti tasub alles hoida pakendeid või vähemalt teada, mis rasvasusega juustu ja piima sa poest ostad. Kui sul pole köögikaalu, et täpseid koguseid sisestada, siis on keegi teinud ära vääga suure töö ja pildistanud hunniku tomateid-kurke-porgandeid jne. Pildil on näiteks üks porgand (paremaks võrdlemiseks koos tikutoosiga) aga leiab ka riivitud porgandeid ja porgandiviile ja porgandikange. Vali välja millisel kujul porgand oli ja siis kogus. Tõesti puust ette ja punaseks. Kindlasti ära unusta menüü sisestamisel päeva jooksul tarbitud jooke. Samuti kohvisse pandud suhkrut ja tavalist joogivett.

Kui selliselt terve päeva toidud sisestada, siis on õhtuks selge, kas sööd piisavalt palju ja tasakaalustatult. Programm arvestab lahti süsivesikud, valgud ja rasvad. Seda muidugi juhul kui märkisid üles ka tomati-kurgi salatisse lisatud õli. Lisaks toidugruppidele arvestab programm välja ka kõik vitamiinid, mineraalid. Seda tehes lähtub ta küll riiklikest soovituslikest normidest, mis teadagi võiksid mõnel juhul olla suuremad.

Olles pidevalt tahtnud kaalust alla võtta, siis on minus kogu aeg olnud teadmine, et söön liiga palju ja seepärast mul ei õnnestugi kaalu alla saada. Nagu arvata võib, siis üritasin kogu aeg vähem süüa ja samuti oli mul kogu aeg kõht tühi. Teadagi ei ole ükski dieet jätkusuutlik just seepärast, et kõht jääb tühjaks ja varem või hiljem ei suuda Sa tühja kõhtu kannatada ja asud sööma :)

Nimetatud programmi kasutamine oli mulle väga valgustav, sest kui ma kaks aasta tagasi esmakordselt oma päevamenüüd sisestama hakkasin, siis pidin šoki saama, kui minu terve päeva menüü sisaldas vaid pool päevasest vajalikust baaskaloraažist. Polnud varem kuulundki midagi sellest, et rohkem süües võib alla võtta. Samuti jäi mulle toona hämaraks väide, et kaalu alandamiseks piisab toidu kvaliteedi tõstmisest. Tegelikult on see loogiline, sest näiteks sama koguse nisujahust makaronide söömisest kestev täiskõhutunne möödub kiiremini kui täisteramakaronide puhul. Väga põhjalikud ja huvitavad on kokkuvõtted sisestatud menüüst. Võimalik on tulemusi vaadata nii söögikordade kui ka terve päeva lõikes.

Vaevalt, et keegi viitsib sellist põhjalikku ja aeganõudvat menüü sisestust igapäevaselt teha aga ühe-kahe päeva sisestamine korra aastas aitab väga hästi „väikseid ebatäpsusi“, mis meelest kipuvad minema, meelde tuletada :). Samuti, kes on kalorite lugemises nõrk, saab sealset andmebaasi ära kasutada ja kontrollida kui palju mingis toidus midagi on.