+372 56698602 tugi@kadrikurm.ee

konn

Püüan arusaadavalt selgitada, mis on erinevate postitantsu treeningute pealkirjade taga. Kõik järgnev põhineb minu subjektiivsel tunnetusel ja kirjeldusel. Kindlasti on omakorda igal treeneril oma kindel käekiri ja omad kombed harjumused. Kindel on see, et  iga mõistlik trenn (olgu kasvõi aeroobika või jooks) algab soojendusega ja lõpeb venitusega. Aga mis siis vahepeal teha saab? Erinevaid sõnu treeningu kohta on kasutusel palju. Ja tõesti kui keegi hakkab trenni valima ja satub mitmete klubide kodulehtedele surfama, siis võib lõpuks väga segadusse sattuda. Esiteks Rooma numbrid trennide nimes tähistavad oskuste taset (I algajad, II edasijõudnud).

Pole dance

Ilmselt osaliselt on asi ka selles, et kas seda sõna eesti keelde üldse tõlgitakse. Tihti on trennikavas pole dance, harvem pole fitness. Ja kui juba tõlgitakse, siis ikka postitants. Pole veel muid variante kohanud. Kuigi võiks ju ka olla postiaeroobika vms. Trenn, milles mina käin on tunniplaani järgi pole fitness. Minult on küsitud, et mis mõttes ei ole fitness? :)  Pole dance ja pole fitness on minu äranägemise järgi sünonüümid. See nagu nimigi ütleb on oma olemuselt rohkem sporditrenn. Trikid, ronimised, spinnid ja uuesti otsast peale. Ehk siis praktiliselt ei mingit tantsu ümber posti. On võimalik jaotada trennid ka erinevatesse alakategooriatesse. Siin mõned, mida ma olen kohanud:

  • floor work st harjutatakse rohkem põrandal liikumist
  • tricks st keskendutakse trikkidele postil

Exotic pole dance

Exotic pole dance on jällegi rohkem selline plastiline ja koreograafiline liikumine. Vähem trikke ja pigem akrobaatilised ja sensuaalse akrobaatilised elemendid posti alaosas posti ja/või oma keha jõul. See nõuab head liikumist, painduvust ja loomulikult jõudu.

Parema ettekujutuse kui minu kirjeldust lugeda saab muidugi ise trenni tehes. Võib ka Youtubest mõnd juppi vaadata. Kuigi sellega on muidugi sama lugu nagu filmigagi, et kui on võimalik asi ilusaks kokku lõigata (ja muusika taha panna), siis seda ka tehakse. Kes ikka tahab teiste ebaõnnetumisi, sinikaid jne vaadata. Või kes jaksab oodata 20 minutit kuni üks tädike järjekindlalt üht trikki proovib. Ta teeb ära küll ja võibolla 30nda korraga aga youtube paneb ikka lingi ainult 30ndast korrast.

Ja üleüldse üks asi on trenn ja teine asi on esinemine ja võistlused. Kui on raske treeningul, siis on lahingus kerge. Üht ja sama elementi proovitakse mitmeid-kümneid kordi, et see ideaalselt välja tuleks. Pluss üleminekud ühelt elemendilt teisele. Päris keeruline on kokku klappima panna põhiliigutused, trikid, plastika ja kõik see veel muusikasse ka saada. Ja seejuures veel arvestada, et see kõik oleks visuaalsel kaunis kõrvaltvaatajale nautida. Aga selline käin kaks-kolm korda nädalas trennis on midagi muud. See on üldhariv, annab Sulle suuna ja nipid kuidas ja mida edasi teha ning seal üldjuhul ikkagi tantsusammu kogu treeningtundi ei seata. World Pole Sport & Fitness 2014 võitja Kate Bendy ütles, et ta treenib kaks korda päevas. Wau aga arvata on, et ilma korraliku eeltööta sellist kava ära ei tee.

Ja kuigi iga trenn ei lõpe graatsilise uue tantsukavaga on trennil palju märkimist väärt plusse:

  • oled saanud hea tuju
  • ja vormis keha.
  • Su keha on painduvam ja
  • Sa oled iseendaga jube rahul, et Sa täna ikka trenni viitsisid tulla.

Postitantsust saad Sa juurde jõudu, painduvust ja vastupidavust. Oled saanud üles ronida, spinnida, võimaluse pöörata end kõikvõimalikku pidi ja sealjuures ime kohtadega end posti küljes kinni hoidnud. Et sellest veel rohkemat saavutada on vaja palju teotahet ja harjutamist. Aga see ei takista harrastajaid. Kõik, kes talvel suusad alla panevad ka ju ei eelda, et nad Olümpiavõitu väärivad.